Search

TALVINE KINGITUS SÜDAME SOOJENDAMISEKS

Updated: Jan 18

Kas soovid väikest jõulukingitust hingele?


Täna tahan sinuga jaga väikest vahepala minu südamele ja hingele väga armsa maagiameistri elust ja loomingust. Rumi luuletused. Mul on tunne, et kes neid teab, siis kõigil on justkui oma armulugu selle loominguga. Igaühele omanäoline ja puudutav. Kas tahaksid täna ka enda südamesse seda soojendavat hoovust lubada? Kui jah, siis oled sattunud õigesse kohta!


Mind on Rumi looming ja eluloo teadmine väga palju aidanud, sest olen tihti olnud kohas, kus olen tundnud, et mu süda on täiesti murtud. Kuidas siis sellistel eluhetkedel endas taas leida see, kes tahab elada, kes tahaks veel midagi luua, tahaks olla olemas?


Tema sõnad "Haav on see koht, kustkaudu valgus hinge pääseb", on mind nii paljudel taolistel hetkedel aidanud taas ärgata ka kõige pimedamas leinas ja südamevalus. Et leida endas taas see lootusekiir, leida kannatuste tagant uks uude ellu, leida armastus ka siis, kui kõik näib olevat põrmuks varisenud.


Just nüüd imeilusal advendiajal kingin oma südamelt sinu südamele selle video-helisalvestise, kuhu mõned selle imelise meistri loomingukatked olen kokku lõiminud. Kui sulle see väike meditatsioon meeldib, siis soovitan kindlasti tema kohta lugeda siit alt ka eluloo kohta ja mine tea – ehk suunab sinu süda sind veel põnevatele radadele, mida me praegu aimatagi ei oska.


Saad registreerida tasuta videot kuulata siit vajutades pildile.PÄRSIA SUFI JALALADDIN RUMI LUULETAJA: ELULUGU, LOOVUS - LUULE

Allikas: https://et.urbanility.com/3996897-persian-sufi-poet-jalaladdin-rumi-biography-creativity


Jalaluddin Rumi on Pärsia Sufi poeet, kes elas 13. sajandil. Paljude jaoks on ta tuntud kui Mevlana. Ta on tuntud, kui tark mees ja mentor, kelle looming ja aegumatu filosoofia on puudutanud miljoneid südameid.MIS ON SUFISM?


Kõigepealt selgitame lühidalt, miks Rumi't peetakse Sufi luuletajaks. Sufiks nimetatakse sufismi järgijaid, islami esoteerilist elufilosoofilist suundumust, mida iseloomustas eelkõige kõrge vaimsus ja asketism, mis pärineb VII sajandist.JALALADDIN RUMI: ELULUGU


Suur luuletaja on sündinud 1207 g Balkh linnas, mis asub tänapäeva Afganistani põhjaosas. Bach al-Din Valad, tema isa, oli nendel aastatel kuulus teoloog. Ta pidas ennast kuulsa müstiku ja Sufi al-Ghazali vaimse ja ideoloogilise järgijaks.


1215. aastal on Valadi perekond sunnitud oma kodumaalt poliitilistel põhjustel põgenema. Seda tehti Mekka palverännaku ettekäändel.


Teekonnal pidid reisijad peatuma Nashapuris. Siin kohtus kogu pere kuulsa Sufi jutlustaja ja õpetajaga kirjaniku Firuddin Attari'ga. Attar nägi Valadi pojal sõna suurt väge ja ennustas talle suurt tulevikku mitte ainult luuletajana, vaid ka vaimse õpetajana. Lahkumise eel esitles Firuddin noortele Rumi'le Müsteeriumiraamatut , tema jaoks väga väärtuslikku kingitust. Jalaladdin ei jätnud seda raamatut terve oma elu, hoides seda kõige kallima varandusena kaasas.RÄNDAMINE


Damaskuses toimus taas üks huvitav lugu. Tuntud Sufi ja õpetaja Ibn al-Arab nägi Rumit, kes kõndis oma isa taga, ning ütles: „Vaadake järve järgivat ookeani.“


Jalaladdin Rumi ja tema pere rändasid veel pikka aega pärast Balkhist lahkumist. Lõpuks otsustas Valad jääda Ruma pealinna Konyasse. Nendel aastatel sai see linn varjupaigaks kõigile, kes põgenesid Islami territooriumi hävitanud mongoli reididest. Seetõttu oli siin palju luuletajaid, teadlasi, müstikuid ja teolooge.


Rumi elas selles paigas pikka aega. Varsti kohtus ta ühe eaka Sufiga nimega Shams ad-Din, kelle vaated mõjutasid suuresti noormehe moodustumist. See oli Shams, kes oli suuteline Jalaladdini südames süütama kõige täiuslikumat ja terviklikumat müstilist armastust, mis sai hiljem luuletaja loovuse aluseks.PILK RUMI USULE JUMALASSE


Jalaladdin Rumi rääkis palju aega Shams ad-Diniga, kes aga peagi surma mõisteti ja mõrvati julmalt.


See oli Rumi jaoks uskumatult raske leinakogemus, sest kaotas temale ühe kõige lähimatest inimestest. Reaalsustaju muutus aina teravamaks. Vaeveldes valu ja surmateemades, tundis poeet väga ehedalt, mis on ebaõiglus ja julmus. Ta hakkas end piinama küsimustega, kuidas küll õiglane, armastav ja sõbralik jumal võiks lubada sellist kurja maa peal tekkida, sest kõik on temale allutatud ja midagi ei juhtu väljaspool tema tahtmist.


Nende mõtete põhjal hakkab järk-järgult kujunema Rumi f